Najcześciej zadawane pytania
Co znaczy skrót JSO?
JSO to Jednostka/ki Samoobrony Obywatelskiej
Jaki teren mają chronić JSO?
JSO chronią tereny przynależne (związane osobowo z członkami zespołu danej jednostki), na którym działają tzn. miasta, gminy, sioła itp. Chodzi o to, że każdy członek ma tym samym ogromną motywację do obrony swojej rodziny i własności związanej z miejscem zamieszkania, pracy, urodzenia etc.
Kto może zostać członkiem JSO?
Członkiem stowarzyszonym może zostać każdy, natomiast członkiem pełnoprawnym każdy posiadający uprawnienia do posiadania broni i przemieszczania się z nią (zdobywanie uprawnień trwa około 6 miesięcy), po uprzednim złożeniu przysięgi na wierność Ojczyźnie i jej Narodowi.
Ile ma liczyć skład minimalny danej JSO?
W zależności od wielkości terenu będącego pod opieką (ochroną) danej jednostki JSO skład powinien wynosić od 10 do 40 osób. Minimalny skład powinien wynosić 10 osób. Optymalnie powinien wynosić 20 osób.
Jaki czas na zameldowanie się w wyznaczonym rejonie ma mieć członek JSO w przypadku ogłoszenia stanu wyjątkowego / wezwania?
Ustawa przewiduje maksimum 12 godzin z wskazaniem na wstawiennictwo natychmiastowe. Założeniem jest wstawiennictwo do 6 godzin od ogłoszenia wezwania. Zaleceniem jest wstawiennictwo natychmiastowe (ze względu na przeniesienie sprzętu ze zbrojowni w miejsca ukryte).
Jakie ma mieć korzyści członek z przynależność do JSO?
Nie przewidujemy jakichś szczególnych korzyści. Korzyścią mogą być: uczestnictwo w szkoleniach finansowanych z budżetu, nauczenie się podstaw rzemiosła wojskowego, uczestnictwo w zorganizowanej wspólnocie, zwolnienie z poboru w chwili ogłoszenia mobilizacji (założenia ustawy – wyszkolony członek JSO w miejscu zamieszkania jest kilkukrotnie skuteczniejszy w działaniach obronno – dywersyjnych niż na terenie mu nie znanym). Uważamy, że realne chronienie własnego dobrze znanego terenu zamieszkania/bytowania, chronienie swoich wnuków, dzieci, żon, mężów, przyjaciół, swojej własności, swoich miejsc pracy jest przywilejem. Zdajemy sobie sprawę, że takie jednostki są kuźniami talentów wojskowych.
Jakie minusy może mieć przynależność do JSO?
Obowiązek zameldowania się na szkolenia jednodniowe, weekendowe minimum raz w miesiącu lub częściej – czyli poświęcenie swojego czasu. Niebezpieczeństwem jest także potencjalne potraktowanie przez wroga osoby związanej z JSO jako osoby niebezpiecznej (tak jak na przykład takimi osobami zagrożonymi są na przykład minister, wojewoda, burmistrz, wójt, władze samorządowe, inteligencja, władze kościelne, zasobni przedsiębiorcy).
Jakie korzyści dla kraju ma mieć istnienie JSO?
Umocnienie bezpieczeństwa kraju w sposób najmniej kosztowny, najprostszy i jak najszybszy. Członkowie stanowiący JSO są zarazem bazą pracującą dla gospodarki kraju (nie są żołnierzami zawodowymi). Równocześnie równoważą siły przewagi armii zawodowych sąsiednich mocarstw (1 partyzant to równowartość od 7 do 10 żołnierzy regularnej armii liniowej). Daje to również komfort Rządowi Polski zabezpieczając go przed naciskami agresywnych mocarstw (na ten moment Federacji Rosyjskiej), pozwala w szerszym stopniu prowadzić samodzielną politykę zagraniczną opartą na swobodzie decyzji zgodnie z polskimi interesami. Nie bez znaczenia są koszty w stosunku do korzyści (nie trzeba utrzymywać rozbudowanej armii zawodowej). W naszych założeniach na obecną chwilę powinniśmy mieć armię ok. 700 000 żołnierzy, by realnie móc stawić się Federacji Rosyjskiej plus 300 000 terytorialsów (WOT). Wyszkolonych członków w jednostkach JSO powinno być od 150 000 do 250 000 (co daje równowagę około 1 000 000 – 1 750 000 żołnierzy liniowych wroga). Czyli de facto – nie opłaca się żadnemu mocarstwu dokonać aneksji terytorium Polski.
Jak rozpocząć działania JSO, aby zdobyć doświadczenie i ocenić ich realne potrzeby oraz koszty?
Z pomocą najbliższej jednostki JSO utworzyć ośrodek szkoleniowy w rejonie bliskim / dostępnym minimum dla trzech sympatyzujących z sobą gmin. Na ten moment opieramy się na założeniach filozofii GSO, oraz doświadczeniach osób powiązanych z wojskowością będących związanych z jednostkami GSO, FIIR, SMKS Kęty, MZSS, PZSS i LOK oraz wielu sympatyków z doświadczeniem stricte wojskowym.
Komu ma podlegać JSO?
Bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej, w czasie pokoju pośrednio Komendantowi Głównemu JSO a następnie właściwym Rejonowym Komendantom JSO i Miejscowemu Komendantowi JSO.
Co to jest Totalna Obrona Narodowa?
To sposób Obrony Kraju przez dobrze zorganizowany, wyszkolony i uzbrojony naród. Założeniem jest stworzenie możliwości oddalenia zagrożenia oraz zorganizowania naszego kraju w taki sposób, aby był nieprzydatny do okupowania przez agresora.
Jakie wyposażenie ma mieć członek JSO?
W miejscu zamieszkania powinien mieć umundurowanie ze stosownym oporządzeniem plus ewentualne uzbrojenie własne (w szafie S1 pełnoprawnego członka JSO może znajdować się broń osobista, służbowa, długa, sportowa, myśliwska, kolekcjonerska, muzealnicza, wg zasad przechowywania w czasie pokoju). W zbrojowni JSO powinno się znajdować nowoczesne uzbrojenie bojowe, które zapewnia MON: lekkie i ciężkie karabiny maszynowe, karabiny snajperskie 12,7, drony, lekkie moździerze oraz ręczne wyrzutnie p-panc i p-lot, ręczne granatniki rewolwerowe, miny kierowane, quady wraz z przyczepkami do łatwego przemieszczania się z sprzętem, amunicją, itp urządzenia oraz materiały do elaboracji amunicji uzbrojenia bojowego. Przy JSO wskazane jest organizowanie muzeów do których wojsko będzie przekazywało wycofany sprzęt (z demobilu) wraz z wyposażeniem-amunicją, a będą one stosownie zabezpieczone do możliwego użycia w czasie zagrożenia.